Jedną z form rekreacji, która angażuje najmocniej, wymaga sporego wysiłku fizycznego oraz dobrego planowania jest prowadzenie własnego ogródka przydomowego. W tym wpisie podpowiemy co jest potrzebne, aby prowadzić taki ogródek, jakie rośliny można w nim uprawiać, po co właściwie to robić oraz poruszymy kilka innych spraw. Zachęcamy do czytania i dzielenia się tym materiałem.

folie ogrodnicze to obok taczki istotna rzecz w pracy ogrodnika

Kto może uprawiać warzywa w ogrodzie?

 

Po pierwsze należy się zastanowić dla kogo takie zajecie jest dobre, kto może zająć się takim hobby? Na pewno osoba ta musi mieć miejsce na taki przydomowy ogródek. W zależności od tego planu i potrzeb można śmiało zaczynać już od kilku metrów kwadratowych wolnej ziemi. Na niej można posadzić kilka roślin i cieszyć się tym jak rosną. Dobrze jest też, gdy chcemy zająć się swoim ogródkiem, mieć do tego odpowiedni sprzęt. Oczywiście na początku wystarczą nam podstawowe narzędzia czyli szpadel, grabki, motyka czy taczka. Później jednak, gdy chcemy wejść ze swoją uprawą na wyższy poziom należy uwzględnić też takie rzeczy jak geowłókniny, folia ogrodnicza, nawozy czy spryskiwacz. Wszystko zazwyczaj przychodzi z czasem i raczej naturalnie, dlatego na początku wystarczy skupić się na podstawowych czynnościach ogrodniczych.

Czy folie ogrodnicze i geowłóknina przydadzą się nam w ogrodzie?

 

Po drugie musimy wiedzieć co chcemy lub co możemy uprawiać w naszym ogródku. Pierwszym z kryteriów powinno oczywiście być to jakie mamy osobiste preferencje. Co nam się najbardziej podoba. Jedni będą chcieli uprawiać pomidory i ogórki. Inni natomiast wybiorą kwiaty. Prowadzenie własnego ogródka powinno być przyjemnością, dlatego należy zastanowić się z czego będziemy się najbardziej cieszyć i to właśnie wybrać. Warto też sprawdzić czy wybrane przez nas rośliny będą dobrze rosły w miejscu, gdzie ma być nasz ogródek. Jedne potrzebują więcej światła, a inne wolą, gdy teren jest zacieniony. Nie wszystko też wyrośnie w niezbyt sprzyjających warunkach glebowych. Do tego dochodzi rozmiar naszego ogródka. Planując co posadzimy musimy kalkulować to jak roślina będzie wyglądała, gdy osiągnie finalny efekt.

Co wybrać na start warzywniaka?

 

Po trzecie, przed założeniem ogródka warto poszerzyć swoją wiedzę z tej dziedziny. Dobrze jest mieć choć niewielką wiedzę na temat tego co można uprawiać w ogródku, jak dbać o rośliny oraz ile czasu trzeba poświęcić, aby osiągnąć jakiś efekt. Jednym z łatwiejszych warzyw jakie można wybrać na start jest na przykład pomidor. Bardzo popularna roślina, która często gości na naszych stołach. Pomidory wysiewamy się w rozsadzie około lutego, aby później miedzy marcem, a kwietniem przenieść je w docelowe miejsce. Lubią one żyzną glebę, często podlewanie i nasłonecznienie. Innym dobrym pomysłem jest na przykład dynia. Można ją sadzić jak pomidory z rozsady lub wysiewać bezpośrednio w miejsce docelowe. Dynia lubi miejsca, gdzie ma ciepło, żyzno i sporą ilość wody. Przy tych uprawach warto zastanowić się nad użyciem takich rzeczy jak folia ogrodnicza lub geowłóknina, w celu zapewnienia lepszych warunków dla roślin.

folie ogrodnicze przydają się przy uprawie dyni

Aby nasz ogród rozwijał się należy o niego dbać. Często podlewanie i nawożenie to podstawa, ale nie można również zapominać o przycinaniu, które jest konieczne przy niektórych roślinach. Gdy aura nie jest zbyt sprzyjająca można pomyśleć o budowaniu tuneli, do których przyda się folia ogrodnicza. Najistotniejsze jest jednak, aby cała ta praca dawała nam radość i przyjemność z aktywności oraz kontaktu z przyrodą.

Przeczytaj również jakie folie dachowe mamy w ofercie.

Wyłazy dachowe: Rozwiązanie dla dostępu i wentylacji

Wyłazy dachowe: Rozwiązanie dla dostępu i wentylacji

Wyłazy dachowe to niezwykle przydatne elementy w dziedzinie budownictwa, które służą jako punkty dostępowe na dachy budynków. Stanowią one nie tylko środek dostępu do dachu, ale także pełnią funkcje wentylacyjne i umożliwiają dostęp do instalacji znajdujących się pod...